Régebben már összegyűjtöttük Nektek, mit lehet tenni a méhmióma eltávolítása után, a gyorsabb regenerálódás érdekében. Az itt található cikkben olvasható tanácsok még mindig betartandóak és aktuálisak! Most arról kérdeztük Dr. Katona Renátát, a FEME szülész-nőgyógyász szakértőjét, hogy mi az, amire érdemes külön figyelmet fordatani. Kiderült, a mozgástól félnek a leginkább páciensek, holott az megkerülhetetlen a gyógyulás érdekében.
A mióma a méh izomzatából, simaizomsejtekből álló jóindulatú daganat. A gyakori tünetek között szerepel a menstruációs fájdalom; rendellenes vagy bőséges vérzés; vérszegénység; hasi fájdalom. A mióma miatt nehezebb lehet teherbe esni, vetélést és szülési komplikációkat is okozhat. Néhány esetben pedig a mióma miatt el kell végezni a méh teljes vagy részleges eltávolítását.
Az egészségügyi rendszer leterheltsége miatt a betegek általában kevés tanácsot kapnak a méhmióma eltávolítása után, a hazabocsátáskor: a tilalmakat mindenki ismeri, de a páciensek nem mindig kapnak elegendő információt arról, mit tehetnének saját maguk proaktívan a mihamarabbi gyógyulásért.
A FEME ezért is tartja fontosnak, hogy napirenden tartsa ezt a témát és beszéljen róla. Dr. Katona Renáta itt olvasható javaslatai még mindig érvényesek és időszerűek, a FEME szülész-nőgyógyász szakértője a modern technikai eljárások választását, a korai mobilizációt és mozgást, a speciális étrendet és a tudatosság fontosságát emelte ki, továbbá arra is felhívta a figyelmet, hogy az intimitást a gyógyulást követően fokozatosan érdemes visszahozni, ugyanis az is a teljes élet része. Mindez pedig segíti a testi-lelki regenerálódást.
Ugyanakkor, Dr. Katona Renáta a praxisa során úgy tapasztalta, hogy a mozgással kapcsolatban van a legnagyobb lemaradás és a legtöbb kétség, pedig a felépülésben kulcsfontosságú szerepe van. Meglátása szerint, a páciensek még mindig számos tévhittel rendelkeznek, holott az orvostudományon belül már megtörtént a paradigmaváltás: sok évvel ezelőtt a méhmióma műtét utáni szakaszban a betegeknek nem lehetett felkelni, de a kutatások már egyértelműen kimutatták, hogy a műtét utáni mozgás jelentősége életbevágó.
„Azt látom, hogy hiába mondjuk el a pácienseknek, hogy a műtét után menjenek el sétálni, és rendszeresen járkáljanak, fokozatosan építsék be a mozgást az életükbe, ez még mindig nem történik meg. Van, aki még négy hét elteltével is fekszik otthon. Ennek az oka az, hogy a páciensek félnek attól, hogy a mozgással bajt csinálnak. Például tartanak attól, hogy kiszakad a seb vagy belső vérzésük lesz. Holott nem a fekvés, hanem a mozgás az ember természetes állapota. A mozgás – kis séta, könnyed gyaloglás – segít megakadályozni a belek letapadását, összenövését, ami a műtét egyik következménye lehet. Továbbá az intimtorna szükségességét nem tudom eléggé hangsúlyozni, ugyanis az friss vérrel látja el a kismedencei szöveteket, ami a regenerációnak mindenképpen hasznára válik. A tartós ágyban fekvés és a műtét maga a trombózis rizikóját növeli, vagyis a mozgás megkerülhetetlen. Emellett véralvadásgátló szedése is ajánlott, de ez minden esetben egyéni, és orvosi konzultáció szükséges hozzá” – mondta Dr. Katona Renáta.
A FEME szakértője azt is kiemelte, hogy nem javasolja a műtét utáni azonnali munkakezdést. Egyéni és számos tényező függvénye, mikor állhat valaki újra munkába, de a fizikai megterhelés semmi esetre sem ajánlott. Szellemi munka esetében is napi több órát ülni vagy állni kell, ez is mind fárasztó a test számára a műtét után. Dr. Katona Renáta szerint minimum két hetet várjunk, míg újból visszatérünk a munkánkhoz. A két hét betegszabadság mentális szempontból is nélkülözhetetlen, hiszen a műtét és az azzal járó stressz, változás, a megváltozott életkörülmények feldolgozása lelkileg és szellemileg is nehéz feladat. Viszont, nem szabad két hétig ágyban feküdni, a napi könnyű, lassú tempójú gyaloglásra a testnek szüksége van! A rendszeres, megerőltetőbb sportot, pedig majd fokozatosan, az orvosi tanácsát betartva lehet visszaépíteni a mindennapokba.
További tartalmaink a témában:
FEME cikkek
Méheltávolítás után – ki vagyok nőként?
Méheltávolítás-Mit tehetsz a gyorsabb felépülésért?
Méheltávolítás – lelkileg és testileg is nehéz élethelyzet
FEME podcast